fbpx

Kluczowym elementem poprawnie wykonanego makijażu permanentnego jest odpowiednie dobranie barwnika do typu skóry klientki. Każda skóra ma swój odcień, który uwarunkowany jest ilością:

  • melaniny – nadaje skórze pomarańczowy odcień w rasach białych i brązowy lub czarny w rasach czarnych;
  • karotenu – nadaje skórze pomarańczowy odcień;
  • hemoglobiny we krwi – wpływa na różowatość skóry;
  • włókien kolagenowych – nadaje jej odcień żółty.

Jeden kolor pigmentu nie będzie tak samo wyglądał u każdej osoby, ponieważ różne odcienie skóry indywidualnie go przyjmują. Określając temperaturę barwną skóry,  jesteśmy w stanie poprawnie przyporządkować właściwy kolor barwnika lub stworzyć odpowiednią w proporcjach jego mieszankę.

Odcień skóry może bardziej iść w chłodniejszą tonacje lub ciepłą. Przykładowo – dana osoba jest  chłodnych typem urody – ciemno blondynka, o jasnej karnacji, z tendencją do rumienia i stalowo-niebieskich oczach. Co to oznacza? Skóra takiej osoby jest bardziej różowawa, żyły zaś fioletowe. Dając chłodny barwnik, jeszcze bardziej by się to spotęgowało. Dobierając pigment powinniśmy kierować się zasadą, aby bardziej ocieplać skórę na bazie barwnika z żółtą dominantą.

W praktyce typy urody nie są aż tak jednoznaczne i co za tym idzie, często tworzy się mieszankę barwników, aby lepiej przystosował się do naturalnego kolorytu i tonacji skóry. Linergistka jest jak artysta-malarz, który dopasowuje barwę do całości. Musi mieć duże wyczucie koloru i wyobrażenie jak kolor się zachowa na płótnie, którym jest ludzka skóra. Fundamentem jej tworzenia jest ugruntowana wiedza z teorii barw i ich wzajemne uwarunkowania kolorystyczne.

Leave a comment