fbpx

Dobry barwnik do makijażu permanentnego musi spełnić wiele wymogów. Powinien być obojętny na metabolizm tkanki, być gruntownie przebadany alergologicznie, dermatologicznie i posiadać atesty. Wykluczone jest występowanie składowych pigmentów azowych, takich jak tatrazyna, czy czerwień koszenilowa, które poddane działaniu wiązki laserowej, np. podczas zabiegu usuwania, mogą wydzielać arminę – wysoko trujący środek drażniący. Każdy pigment powinien być opisany indeksem CI – Colour Index, a skład potwierdzony składami charakterystyk. Zwracajmy uwagę na to, czy na opakowaniu jest opisy składów. Brak składów może oznaczać podróbkę znanych marek i taki barwnik nie będzie bezpieczny dla klientów.

Dobry barwnik odznacza się dużą skutecznością osadzania się w skórze podczas zabiegu oraz trwałością po zabiegu

Za trwałość barwników odpowiadają metale ciężkie. Nie ma innej możliwości utrzymania się makijażu permanentnego w skórze. Dawniej było dużo więcej metali ciężkich w produktach permanentnych, co wpływało na to, że makijaże były dożywotnie, jak tatuaże. Obecnie restrykcje UE dopuszczają ilość metali  ciężkich, mniejszą niż w produktach spożywczych. Makijaże dużo szybciej zanikają, ale również wyglądają dużo subtelniej i delikatniej. Nie mogą być oczywiście stosowane toksyczne metale ciężkie, jak chociażby rtęć, ołów, kadm i chrom.

Na trwałość wpływa również wielkość cząsteczki pigmentu, która powinna oscylować miedzy 6, a 15 mikronów. Cząsteczki, które są mniejsze niż 6 mikronów mogą przemieszczać pigment i powodować jego rozlewanie pod skórą. Cząsteczki większe, niż 15 mikronów, mogą pozostać w tkance na zawsze.

Zmiana odcienia koloru makijażu permanentnego jest konsekwencją procesu wybarwiania się

Obecnie w technikach maszynowych makijażu permanentnego używa się bezpiecznych organicznych barwników mineralnych, które mają znacznie mniej tlenków żelaza niż syntetyczne. Barwniki organiczne dają piękne, żywe kolory i są idealne do zaawansowanych technik cieniowania. Są one jednak mniej stabilne i szybciej ulegają wpływom czynników zewnętrznych, na skutek czego potrafią zmieniać odcień w skórze na zimnych. Kolor brązowy może stać się bardziej rudy, czarna kreska niebieska, czerwień na ustach fioletowa. Nie jest to bynajmniej błędem w sztuce, lecz sygnałem, iż należy odświeżyć makijaż.

Leave a comment